Gyaneshwarpuri.cz Mystickajoga.cz Hermitphoto.cz
Aikido Gyaneshwarpuri logo
Jak jsem cvičil aikido.

Aikido - cesta míru, nenásilí, Lásky a harmonie.

Úvod do filozofie jógového bojového umění aikido.


Translation: anglická vlajka
aikido, Zdenko Reguli - náš trenér.
Na tréninku aikido. Náš učitel Zdenko Reguli ve spodní řadě uprostřed. Brno - Komárov 24.11.2022.
Já s bílým páskem úplně vpravo. Foto: Aikido Trenčín.

Aikido - kaligrafie na skále

Aikido - kaligrafie na skále. Poustevník Marek Gyaneshwarpuri.

"Aikido je láska."

Morihei Ueshiba

Ueshiba - Aikido

12.2.2020
Proč uctívám japonského světce Moriheie Ueshiby.
I já jsem stoupencem cesty aikida.
Uctívám především Moriheie Ueshiby. Jsem stoupencem jeho cesty především filozoficky. Jeho půvabnému mystickému boji se však nevěnuji a svůj čas věnuji raději józe. Nechci mou duchovní indickou cestu zaměnit za cokoli jiného... Přesto si dovoluji uctívat aikido. Při své mantra - džapě medituji tedy i o Ueshibovi a pravidelně mu zapaluji kališek svíčky pod jeho fotografií. Byl velkým Mistrem boje, a tato známost se může hodit. Mám rád tohoto japonského světce. Jeho poselství Lásky se mne dotýká.
Stejně tak uctívám i jiné asijské bojové systémy, karate apod, pokud slouží míru. Ovšemže dnes už jen platonicky. Je dobré ale s něčím začít. Já však patřím především Paramhansovi Svámímu Mahéšvaránandovi, úplně jsem se našel v Jeho józe, jsem tedy jogínem, nikoli kšatrijem. To jsem poznal v meditaci. Svým životem se snažím uskutečnit veliký jógový ideál ahimsy. Neubližování je nejsvětějším Principem. Věřím, že pro negativní síly nejsem zrovna přitažlivý. To dělá láska jogína, tedy Milost skutečného Mistra, meditace a mantra džapa. Přesto možná s aikidem, až se časově víc uvolním, začnu. Chci si ve stáří udržet fyzickou kondici a ohebnost. Zatím však věnuji svůj čas józe a hlavně mantře. Aikido však cítím ve své duši. Taky v mém srdci je láska aikida.

Vždy hleď na svět
laskavýma a jemnýma očima,
nikdy né hněvivýma nebo ustrašenýma.

filozofie aikida jeho zakladatele
Moriheie Ueshiby

Komentáře:
13.2.2020
Kamil Pokorný
Ahoj Marku,
potěšil mne Tvůj příspěvek o Aikidu a jeho zakladateli. Ačkoli se bojovým sportům (a vůbec boji a všemu souvisejícímu) nikdy nevěnuji, kamarád mne na podzim velmi mile překvapil, když mi ukázal na youtube nějaké videozáznamy onoho zakladatele Aikida, Mistra. Ta elegance, ladné využívání rovnováhy i dalších sil, které již jsou tvořeny například pohybem či výpadem protivníka, aniž by Mistr přidával další protisílu natož agresi, mne velice nadchla. V celém přístupu se zračí tendence neublížit, jenom se chránit a pohotově a přitom šetrně jen využít pohybu protivníka a ten ještě zneutralizovat. A jeho filozofie je opravdu klenotem, vůbec se nedivím, že Tě to celé silně zaujalo, mne taky! A také ty energie u toho a energie toho Mistra. Zkus se na ně více naladit a užij si to :) Třeba i z těch videí, co se dají na netu najít. Kamil


13.2.2020
Marek Gyaneshwarpuri

Tak jsem zapálil další kalíšek pod fotografií Moriheie Ueshiby, který byl osvícený Mistr, přestože žil v manželství. Nebyl tedy mnich, jak by se dalo očekávat a je důkazem, že i ve světském vztahu se člověk může daleko rozvíjet... Musí ale pravidelně cvičit zvolená fyzická a duchovní cvičení, v jeho případě zázračné aikido, o němž říkal, že je to zvláštní druh jógy. Ueshiba byl tedy jakýsi bojový jogín. Mám ho za to rád a ve vší úctě. To on mi otevřel srdce pro nenásilí, které je kvalitativně Vyšší Síla. Agresor je v aikido poražený karmickou silou. Velmi se mi líbí ten ladný pohyb plný vnitřní síly a energie. Ueshiba měl i zázračné síly, které vložil do svého aikida. V tom je aikido tolik jedinečné - je to filozofie a životní postoj. Je to oteřená Cesta k Osvícení, meditace v pohybu. Na aikido se neútočí. Proto byl Ueshiba neporazitelný Mistr bojových umění. Co víc si přát, než se na Jeho Cestou vydat. Velmi mne přitahuje. Určitě vede k Cíli. Aikidisté mají mé sympatie. Je to bojové umění založené na Lásce, dokonce i k nepříteli, jehož se nesnaží zničit, ale jen přesvědčit o marnosti jeho počínání. Taky se mi líbila videa s Ueshibovým aikidem. Myslím že dám nějaké odkazy. Láska je vyšší Síla, než temná nenávist, toho je si aikido vědomo. Aikido je tedy duchovní Cesta ke Světlu.
Děkuji Ti Kamile za komentář k mému článku. Komentář mne moc potěšil a nečekal jsem ho.
Marek

aikido

Ueshiba aikido:
youtube.com/watch?v=XoDK3XuvZWw

aikido na mém oltáři
Na svém oltáři zapaluji za Ueshibu kalíšek. Vyprošuji si jeho přízeň aikida. I když se ho neučím fyzicky, přesto věřím, že To Podstatné ovládnu jinou cestou.

kališek svámijimu Mahéšvaránandovi
Vždy budu dodržovat
svoji duchovní sádhanu.
Rozhoduje disciplína,
kázeň.
13.2.2020

Nejlepší stejně je tradiční indická jóga
pod vedením osvíceného Mistra.

Joga v denním životě
Škola tradiční jógy

Poustevník Marek Gyaneshwarpuri má aikido v úctě.

"Mám aikido v úctě."


27.9.2021
Dnes jsem udělal důležitý čin: přihlásím se do aikida. Rozhodl jsem se tak na základě opakovaného snu.
Nelze o aikidu jenom snít, je třeba se mu aktivně začít věnovat. Tak jsem dnes brzy ráno procitl ze sna o půl třetí a pro aikido jsem se spontánně rozhodl. Aikido je již dlouho na mém oltáři. Nepředpokládal jsem však, že ho budu někdy sám cvičit. Čas ale zrál pro aikido. Aikido je bojové umění založené na lásce i k protivníkovi a na nenásilí, proto jsem si ho zvolil. Původně jsem váhal mezi karate a aikido, ale karate je na mne již příliš tvrdé a nemá tak pěknou filozofii. Taky jsem přišel na to, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, a proto karate patří jen mé minulosti. Tak tedy aikido, nejmladší japonské bojové umění, které se rozšířilo po světě. Domnívám se, že aikido budu cvičit rád. Mám rád a v úctě japonského světce Morihee Ueshiby, zakladatele aikido. Budu jeho umění cvičit jen tak pro radost. Už jsem se rozhodl, mimo jiné proto, že jsem měl o aikido mystické sny, které mne nabádaly abych aikido začal cvičit. Až jsem konečně své sny uposlechl. Alespoň poznám jeho chuť.

Ueshiba.

Gyaneshwarpuri sny o aikido.

9. srpna 2022
Tak jsem si na internetu vyhlédl kimono na aikido.
Začnu cvičit? Zdá se mi že ano. Pořád mám o aikidu Sny. Možná bych se tedy měl přihlásit řádně do oddílu aikido. Asi zjistím co za těmi sny je.
aikido kaligrafie

12. srpna 2022
Aikido - cesta míru, nenásilí, Lásky a harmonie.
Dnes jsem si objednal kimono na aikido. Aikido tedy asi začnu cvičit. Tolik jsem si to přál, tak se to začíná naplňovat. Pořád mne aikido láká. Splním si jeden sen.
Kimono na aikido

29. srpna 2022
Tak je to tady! Poprvé v kimonu aikido.
Poprvé v kimonu aikido.

Poprvé v kimonu aikido.

29. srpna 2022
Přihlásil jsem se do oddílu aikida pana Zdenka Reguli, který je držitelem prvního 6 danu v České republice.
Aikido Brno.

3. září 2022
Proč aikido - zítra mám první tréning.
Od mládí mne zájímala bojová umění. Na poustevnách jsem si stále něco nacvičoval. Postupem času se mi začala zdát tato umění pro mne příliš tvrdá. Tehdy jsem se doslechl o aikido, které je jakási jógová meditace v pohybu. To bylo někdy již v roce 2002, to jsem právě žil na poustevně ve Slovenském ráji a od té doby jsem o aikido platonicky snil. Nemohl jsem si však dlouho splnit tento sen. Žil jsem v bezdomoví jako potulný mnich a poustevník, nemohl jsem jezdit z lesa do města za výukou aikido. Vše se změnilo, když jsem se více usadil v Brně. Tehdy mi přišly silné Sny o aikido. Přišlo mi vnitřní pozvání abych se přihlásil do oddílu a začal regulérně aikido cvičit. Tyto sny trvaly až doteď, kdy jsem se rozhodl dozvědět se co se za dvaceti lety vnitřního volání a snění o aikido nalézá. Zakoupil jsem proto kimono a přihlásil se do oddílu pana Zdenka Reguli, o němž předpokládám, že je skutečný mistr aikido. Zbytek už víte. Aikido je Láska - to je pro mne rozhodující. Aikido je též zvláštní druh jógy - což je pro mne neméně důležité. Já jsem aikido, jógový mnich a poustevník.
Gyaneshwarpuri.

6. září 2022
Mám za sebou první radostný tréning aikido.
Tak mám za sebou svůj první tréning aikido. Dostavilo se jen pět cvičenců, z toho dva černé pásky. Tréning vedl osobně pan Zdenko Reguli. Moc se mi to líbilo, ale byl jsem při procvičování technik (mimo jiné i s holí) poněkud nemotorný. Negramotný. Toto cvičení je náročné na prostorovou orientaci, což potřebuji. Zítra mne čeká druhý tréning. Aikido v našem klubu se vyučuje poněkud méně duchovním způsobem, než jak jsme zvyklí u jógy. (manipura čakra). Důraz je kladen na tělesnou stránku věcí. Malinko jsem byl zklamán, ale jsem připraven pokračovat. Potřebuji se rozpohybovat. Domů jsem se dostal až pozdě v noci v 23 hodin. Maminka už měla o mne obavy. Láska. Láska. Láska. Na mém oltáři dnes hoří svíčka za mého trenéra Zdenka Reguli. Hlavně za zdraví a duchovní rozkvět. Hoří pod Šivou. Nechci se naučit fyzicky bojovat, chci se naučit meditovat. Proto je aiki - jóga pro mne zlatá střední cesta Zatím však kulička za kuličkou na mé mále tiše proplouvají mezi prsty. Óm Sóham. Mistrovství se rodí ze skromných počátků. Každý krok se počítá. Krok za krokem se dostáváme výš. Tak je to v je v józe i aikido. Bohu blíž. Aikido je Síla jógy. Prokoušu se těžkými začátky a dospěju k měkému jádru aikido.
Mé kimono po prvním tréningu aikido.

I love aikido.

Morihei Ueshiba.

20. září 2022
Myslím, že aikido je má dobrá karma a dharma.
Mě nevadí, že mi aikido zatím moc nejde. Já cvičím pro radost a pohodu z tohoto samotného pohybového tance. Můj trenér má se mnou trpělivost. Do ničeho mne nenutí. Dnes jsme mu dal vonné tyčinky na znamení úcty. Podařilo se mi sehnat dokonce japonské zn. "samuraj". To vše k poctě Mistra Ueshiby. Jsem šťastný, že jsem aikido našel ve své karmě a dharmě. Doufám, že to obohatí můj vnitřní duchovní život, jak přislíbil Ueshiba. Ten pravil: "Já jsem Vesmír!" A to je to samé co známe v džňána józe: "Já jsem On. Já jsem To," Jak je vidět aikido a jóga se potkávají na společném základě. Budu tedy cvičit obojí. V Lásce. Je to lepší než poněkud světsky tloustnout bez dynamického pohybu. Všichni by měli s něčím začít. Nezáleží na tom pro jaká psychosomatická cvičení se rozhodneme. Jen je třeba je provádět s trpělivostí a Láskou, jak pravil náš Mistr Maháprabhudži. Já jsem si oblíbil jógu a jako doplňkové cvičení bojové umění míru aikido. Nepochybně si tak získám úctu a respekt, tak jak si oranžový mnich ostatně zaslouží. Vždyť byl dotknut v srdci světcem, tak jako my všichni Svámijiho žáci jsme napojeni na čisté Boží Světlo. Všechny nás vede To, Vesmírná Boží Síla, chcete-li Svámijiho milostiplné Srdce. Dvacet let jsem snil o cvičení aikida, až se mi to Milostí Boží, neboť za vším je Boží Líla, naplnilo. Aikido je tedy má Láska a jóga též. Tak jsem se v rámci multikulturalismu začal nepřímo zabývat o japonské duchovní nauky reprezentované nanejvýš svatým Moriheiem Ueshibou. Též zen je mi teď o poznání sympatičtější a bližší ve své podstatě. Tím, že jsem se přihlásil do aikida jsem učinil krok do neznáma, jak mám ostatně dobrým zvykem a tohle všechno se znenadání objevuje pod mýma nohama. Neboť Boží Láska sjednocuje celý Vesmír za vší dualitou a rozpory vnímání. Požehnané aikido. Požehnaný zen i ostatní japonské duchovní nauky. Nejsem sice jejich stoupencem, ale mám je ve vší vážnosti a úctě. Já se budu rozhodně celý život držet své Cesty, jíž je Maháprabhudžiho jóga. To ovšem neznamená, že bych se duchovně nemohl porozhlížet kolem sebe. Já jsem to všechno našel u Svámijiho nohou při svaté sanjás dikše. Jsem Bohu vděčný, že jsem oblékl oranžový šat. Je v tom nejvyšší naplnění mého pozemského života. Ty vonné tyčinky jsem tedy Zdenko Regulimu předal rád. Jsem přesvědčen, že si to zaslouží. O tom svědčí již šestý dosažený stupeň černého pásku, který získal v Japonsku z rukou přímého potomka Mistra Ueshiby. Je to údajně první 6 dan v České republice a to již něco znamená! Mohu se tedy učit přímo u autorizované studny tohoto umění. Já sám na vyšší technický stupeň v aikido nemyslím vzhledem k tomu, že jsem se cvičením začal v poměrně pozdním věku 54 let pozemského života. Není to tedy má ambice, rád zůstanu prostý začátečník, ale radost a harmonií mi toto cvičení jistě již teď přináší. V Aikido Brno Daigaku dódžó jsem poznal nové kamarády, všichni mají se mnou velkou trpělivost, jsou velmi pozitivní a pomáhají mi ochotně...

Aikido Smékal.
Ilustrativní fotografie stažená z internetu.

27. září 2022
Meditace o Zdenko Reguli, mém trenérovi jógového umění aikido.
Děkuji Ti Ueshibo,
že jsi mi seslal
svého žáka.

Děkuji Ti Maháprabhudži
za tohoto učitele aikido.
Konečně jsem to našel.

Děkuji Ti Svámiji Mahéšvaránando,
že mne vedeš
po mé Cestě duchovního bojovníka.

Mám to zapotřebí,
svámí Gyaneshwarpuri,
děkuji Ti Mistře.

Přemýšlím, kdo mne vede,
touto Cestou míru, Lásky, harmonie a pokoje.
Důvěřuji této své Cestě.

Hari Óm

Zdenko Reguli, můj trenér aikido..
http://www.aikidobrno.eu/

27. listopadu 2022
Toto umění se učím.


27. února 2023
Stále přemýšlím zda mám pokračovat v bojovém umění aikido.
Ale když se na to podívám do hloubky MÁ TO SRDCE.

26. března 2023
Aikido - jedna kapitola se uzavřela.
Cítím to tak, že je pro mne tato cesta již zbytečná. Proto děkuji Zdenko Regulimu, který mne po cestě aikido vedl jako můj trenér, avšak bez onoho filozofického rozměru a to mi velmi chybělo. Nejen práce s tělem, ale i myslí a vědomím, tak jak je tomu u Mahéšvaránandovy jógy, jíž jsem oddaným žákem a stoupencem. Dávám tedy přednost své józe. Myslím, že poslední trénink aikida jsem již navštívil, po pravdě řečeno jsem v aikido zaostával za ostatními cvičícími, kteří měli vyšší kyu nebo rovnou dany. Získaný volný čas teď využiju k cestě do hor na poustevny. Aikido však nadále nepochybně má mé srdce. Sbohem aikidisté. Jděte po své Cestě, já musím s jarem do přírody. Tam Doma spokojen budu žít. Každopádně děkuji, že jsem směl těch půl roku aikido praktikovat. Splnil jsem si tak jeden sen a poznal jsem aikido z blízka. Děkuji aikido tedy za vše dobré i za pozitivní nové kamarády, s nimiž jsem měl možnost cvičit, a kteří se ke mně chovali velmi ohleduplně. Děkuji jim. Myslím, že já již umění boje nebudu potřebovat. Jsem na to již starý věkem, stejně tak relativně větším vnitřním stářím duchovně, což vysvětluje mé vysvěcení za svámího hinduismu.

2. prosince 2023
Naposledy o aikido.
Jednou jsem šel jako obvykle za almužnou jako poustevník Slovenského ráje na náměstí ve Spišské Nové Vsi, když tu na mne verbálně zaútočila skupina trestanců pravděpodobně právě propuštěných z vězení. Zcela jsem znejistěl při tom ataku. Proto jsem přemýšlel jak takovouto situaci řešit jako mnich a poustevník. Když tu mi přišlo vnuknutí abych se zajímal o filozofii neútočného mírového bojového umění Síly Lásky zvané aikido čili Vesmírné Harmonie, jak o aikidu učil ve 20. století v Japonsku jeho legendární zakladatel Morihei Ueshiba. Přišlo mi pochopení, že nejdůležitější filozofickou myšlenkou aikida je odrazit protivníka či nepřítele, ale nezranit ho. Proto jsem na skálu své jeskynní poustevny ve Slovenském ráji namaloval kaligrafii aikido na památku tohoto svého prozření. Od té doby jsem nad aikido stále vážně přemýšlel a přál jsem si ho cvičit, ale dlouho jsem nemohl, protože jsem žil mimo civilizaci v lese. Až 20 let po této události jsem se usadil v Brně a tu mi přišly velmi silné duchovní pokyny abych se zkusil přihlásit do oddílu aikida pana Doc. PhDr. Zdenko Reguliho, který je držitelem 6 danu aikido, též danu v judo a dalších bojových uměních. Proto jsem na přelomu let 2022 až 2023 půl roku aktivně studoval aikido pod jeho vedením. Byl jsem tím sice uspokojen po technické stránce, ale zklamán po duchovní stránce, neboť aikido bylo prezentováno jen jako v podstatě sportovní umění, i když na vynikající úrovni avšak zcela bez filozofického rozměru, který do něj vložil jeho zakladatel Mistr Ueshiba. Proto jsem se definitivně rozhodl dál nepřicházet na tréninky aikida pod vedením Zdenko Reguliho. Přesto jsem zmoudřel díky aikido. Získal jsem sebevědomí po bojové stránce, i když jsem vůbec nepáskoval a používal jsem jen obyčejný bílý pás na stahování svého kimona. Všechny aikidisty mám v úctě a objímám je v srdci. Určitě jsou na duchovní cestě přímo úměrně svému stavu vědomí. Aikido tam určitě vede stejně jako jóga. Přesto vážnějším zájemcům o duchovní cestu dnes už nedoporučuji realizovat jakékoli bojové umění, ale věnovat veškerou svoji energii jenom Józe v denním životě Paramhanse svámího Mahéšvaránandy. Nedoporučuji ani tai-chi, gigong a ostatní čínská zdravotní a meditační umění, i když i ony na duchovní cestě vedou a pomáhají. Já jsem se však se všemi bojovými uměními rozešel po zkušenostech s judo, karate, kung fu a aikido, které jsem studoval dohromady několik let jako amatér. Nejsem tedy bojovník jakéhokoli bojového umění. Přesto vnitřně bojovník jsem, ale to pochopí jen duchovně prozřelí lidé z mé poněkud složité životní filozofie hinduistického mnicha a poustevníka v jedné osobě svámího Gyaneshwarpuri. Nedoporučuji vám se zdržovat na Cestě jógy žádnými bojovými uměními. Vše co jsem kdy hledal mi dala jóga Paramhanse svámího Mahéšvaránandy a vůbec ne žádná jiná jiná neatorizovaná jóga jakých dneska je, i když i na těchto jiných jógách nepochybně něco pozotivního především po zdravotní stránce musí být a je. Ale já jsem od jakživa hledal Poznání a Moudrost, proto jsem zakotvil v Józe v denním životě. Dnes anabázi s aikido upomíná jen bílé kimono zavěšené v šatníku a též velká kaligrafie aikido zavěšená vlevo od mého hinduistického oltáře. Něco na aikido pořád může být. Proto aikido neodsuzuji, ani již neprosazuji, ale protože Ueshiba byl osvícený světec tak ho doporučuji následovat. V příštím životě se však možná zrodíte v Japonsku abyste ho mohli více studovat. To já jsem nechtěl riskovat, neboť příští inkarnaci plánuji realizovat jen v severní Indii v podhůří Himaláje.

Svámí GyaneshwarpuriZPĚT